Září 2009

Terezka

28. září 2009 v 13:09
Dnes je tomu právě měsíc, co jsme si Terezku přivezli. Holka ušatá roste jako z vody, za měsíc přibrala 5kg a dnes váží 10,5kg. Doma je moc hodná, zatím nic nezničila, naučila se chodit na vodítku a venku je to nespoutaný živel. Barunka s Dorotkou její neustálé řádění nemůžou někdy vystát. Zde je pár fotek Terezky s Barunkou a Dorotkou:

Terezka na zahradě.

Nikdo si semnou nechce hrát a nikdo mě nemá rád.

Takto by to mělo prý nějak vypadat na výstavě.

Vzácné chvilky Terezky v leže.

Terezka atakuje klid Barči a Dory.

Konečně je pryč...

Malý lovec.

Tak honem!

Žízeň je veliká...

To jsem celá já Terezka.

Klubová výstava Litomyšl 12.9.2009

14. září 2009 v 15:30
Tak na tuto výstavu jen tak nezapomeneme. Ráno o páte jsme s dobrou náladou nasedli do auta a vydali se směr Litomyšl, daleko jsme však nedojeli. V centru Prahy se nám stala dopravní nehoda. Naštěstí se nikomu z nás nic nestalo, ale auto dopadlo dost špatně. Shodou okolností však z Prahy vyjížděly další dvě výpravy (CHS Lady Dorotte) na tuto výstavu. Poté co se dozvěděly, co se nám přihodilo, nás nenechaly na holičkách a byť byly již na cestě a plně naloženi, vrátily se pro nás, posbíraly zbytek naší výpravy s tím, že holky musíme vystavit. Sice se spožděním, ale v pořádku jsme na výstavu dojeli. Účast byla vysoká a to 31 Bernských honičů a 2 honiči Švyčtí.
Barunka s Dorotkou se z karambolu rychle oklepaly a do kruhu nastoupily v pohodě.
Posuzovala paní rozhodčí Stanislava Janická a takto pěkně holky ohodnotila:
Barunka-Výborná 1, CAC, Vítěz třídy
Posudek: Dvouletá fena středně silné kostry, velice pěknou typickou hlavou, pevným hřbetem, správnou délkou těla, správnou délkou lopatky, dostatečným hrudníkem, velmi pěkným prostorným pohybem.
Dorotka-Výborná 3
Posudek: Osumnáctiměsíční fena silné kostry, správného rámce, celkově těžšího typu s pevným hřbetem s lehce strmější zádí, s pěkným předhrudím, hlubokým hrudníkem, vydatnou mechanikou pohybu, standartní osrstnění.
Tomu všemu přihlížela naše malá Terezka, která jela okouknout co jí zanedlouho čeká. Z výstavy a úspěchu Barči a Dory jsme měli velkou radost.
Zde je pár fotek, za které děkujeme Barboře Dančové.

Audrey Lady Dorotte (Dorotka) v postoji.

Dorotka v běhu.

Dorotka čtvrtá zleva, výborná 3.

Czudla Stříbrný permoník (Barunka) uprostřed, vítězka třídy, V1, CAC.

Barča v pohybu.

Barunka v postoji.

V popředí Dorotka a za ní sourozenci z vrhu A a další štěnátka z vrhu B Chovatelské stanice Lady Dorotte.

Smečka Lady Bardotte.

Honiči nehonící-výcvikový den Nové Dvory

6. září 2009 v 15:26
Hned v úvodu by se dalo také napsat, jak jsem procitla ze svých naivních představ, přimět dvě Bernské honičky po dvouletém rozmazlování naučit lovit. Již měsíc a půl se naše holky pětkrat v týdnu připravují na složení barvařských zkoušek honičů. Během čtrnácti dní se naučily velmi slušně dvě disciplíny, a to odložení a vodění na řemeni. Disciplíny jež nemají s lovem moc společného, jde spíše o poslušnost. Avšak moment, kdy měly projevit zájem o divokou, byl vždy slabý. Proto jsme se zúčastnili výcvikového dne, abychom věděli jak na tom holky jsou. A musím říct, že víc než bledě. Po vypuštění do lesa s cílem najít prase holky stály, jako přikované a bez nás neudělaly ani krok, natož aby se obtěžovaly najít jakousi mrtvolku prasete. To samé se dělo na stopě ,,přeci nepoletí za něčím co jim vůbec nevoní, když mají doma tolik dobrot". K praseti jsme museli jít s nimi a tam se tvářily, že se na to nemůžou ani podívat. Po pár vteřinách nabraly směr zpátky k ostatním účastníkům, kde bylo zaparkované čísi auto a dožadovaly se vstupu do něj s úmyslem ujíždět směr domov. Myslím, že obecenstvo z našich výkonů bylo celkem pobavené. Uvědomila jsem si, že je to ode mne asi nerozum, když pes žije dva roky v bytě a účastní se veškerého rodinného dění, je rozmazlován, aby začal lovit. Vždyť jsem z nich chtěla mít rodinné pesany a ne lovce utíkače. Záměrně jsem jejich lovecké pudy potlačila, tím že jsem jim možnost k lovu nedávala. Naše holky jsou příkladem toho, že i lovecké plemeno může být skvělým rodinným psem.
Ti kdož v budoucnu zamýšlí lovecké zkoušky složit, by měli pejska připravovat od mládí. Zkoušky jsem chtěla složit z jednoho prostého důvodu, a to z toho že se v budoucnu mohly naše holky stát českými či mezinárodními šampiony, což je podmíněno těmito zkouškami. Vzhledem k jejich úspěšné výstavní kariéře by to byly cíle reálné.
Barunka a Dorotka z lesa a zvěře nadšené nejsou a pro mě je nejdůleitější když jsou šťastné. Nechci zatím nic definitvně uzavírat, ale zřejmě tento výcvik přerušíme a budeme si zase beztarostně užívat toho psího života.