Březen 2011

Máme potvrzeno - Dorotka čeká štěňátka !

20. března 2011 v 16:15 Aktuality
27.3.2011
Dnes jsem si užila krásný slunečný a poslední poklidný víkend s mými holkami, neboť naše Dorotka je již v 57. dnu březosti a to znamená, že porod se kvapem blíží. Radostnou událost můžeme očekávat v pátek či sobotu. Svůj pokoj má Dorotka už připravený a vše potřebné je již také přichystané. Moc se na ta mimča těšíme a tak naší Dorotce držte palce ať vše dobře dopadne.
Dorotka 57.den březosti
Dorotka vypadá jako ,,housenka"
19.3.2011
Dnes je sobota 19.3. a Dorotka se právě nachází ve 49. dnu březosti. Je stále plná energie a žádné velké povalování na gauči se zatím nekoná. Občas se i rozdovádí jako by si ani neuvědomovala svůj nynější stav. V tu chvíli se chytám za hlavu a beznadějně na ní volám: ,,Brzdi Dorotka, brzdi." Zítra jí již připravíme porodní bednu, aby měla čas si na ní přivyknout. Zde je pár aktuálních fotek naší maminy.
Dorotka 49.den březosti
Vlevo Dorotka a vpravo Barunka - nenechte se mýlit Barunka opravdu štěňátka nečeká, pouze si udržuje svojí ,,výživnou kondici"
A tohle mají holky nejraději - gaučing
8.3.2011
Utíká to jako voda, ani jsem se nenadála a Dorotka je již v šestém týdnu březosti, přesněji tedy 38. den. To znamená, že již za tři týdny se vše bude schylovat k porodu. Dnes jsem Dorotku zvážila a přibrala rovné 2kg. Bříško jí zatím v dovádění s ostatními nebrání, ale je pravda, že si kluky Apače a Bada drží více od těla. Barunka s Terezkou zřejmě vycítily jiný stav Dorotky a podle toho se k ní také chovají. Nechávají jí volné volné místo na gauči, aby měla pohodlí a pamlsky jí přenechávají jako první. Je úžasné pozorovat jak to mají mezi sebou zařízené. Poslední týden u nás stále svítí sluníčko, polední teploty jsou velmi příjemné a tak jsem neodolala a nafotila pár aktuálních snímků našich zlatíček.
Dorotka 38.den březosti
Z fotky je zřejmé, že se Dorotka zakulacuje
Na led se už Dorotka neodváží
Hrátky na zahradě
Terezka chytá bronz
Apač byl tak hodný a chvíli zapózoval
Dnes 24.2. nám na klinice LIVE Litoměřice sdělili velmi radostnou zprávu, že naše Audrey Lady Dorotte a Acki vom Weinberg přivedou v termínu okolo 2.4.2011 na svět tolik očekávaná štěňátka. Sono vyšetření mi jen potvrdilo, co jsem již týden tušila. Dorotce se poslední dobou změnily chutě, zdála se unavená a zřetelně si jí zvětšilo bříško. Máme moc velkou radost a doufáme, že zbytek těhotenství proběhne hladce jako doposud.
Dorotčina ,,štěňátka" - velikost zhruba 1cm

Dorotka - 26.den březosti
Dorotka
Acki


Standard FCI č.59 - švýcarští honiči

20. března 2011 v 16:14 Standart plemene
Charakteristika :
Pes střední kohoutkové výšky, s tělesnou stavbou svědčící o síle a vytrvalosti. Suchá hlava s dlouhým čenichem a dlouhýma ušima mu propůjčuje ušlechtilý výraz. Živý pes uzpůsobený k lovu . Citlivý, snadno ovladatelný a přítulný.

Důležité proporce :
Poměr těla ke kohoutkové výšce asi 1,15 : 1. Výška v kohoutku ke hloubce hrudníku asi 2 : 1. Délka nosního hřbetu ku délce hlavy přibližné 1 : 1.

Hlava :
Dlouhá, úzká, suchá, ušlechtilá, do kulata klenutá mozkovna, zřetelný týlní hrbol, směr podélné osy mozkovny a nosního hřbetu mírně divergentní,stop není přehnané vyvinutý. Nosní houba úplně černá, dobře vyvinutá,nozdry široce otevřené. Délka čenichu odpovídá délce mozkovny, ušlechtile tvarovaná, úzká, ani hranatá, ani špičatá,nosní hřbet rovný nebo jen velmi mírné klenutý. Pysky mírně vyvinuté, horní pysky zcela kryjí spodní čelist,koutek lehce otevřen. Čelisti silné. Tváře suché,oblouky nevystupující.

Chrup :
Silný, pravidelný a úplný nůžkový skus, přičemž horní řada řezáků bez mezery přesahuje přes spodní a zuby stojí svisle v čelisti. Klešťový skus je přípustný. Mohou chybět jeden nebo dva premoláry. M3 se nezohledňují.

Oči :
Tmavě nebo světle hnědé, odpovídající barvě srsti, lehce oválné, středně velké. Okraje očních víček dobře pigmentované. Dobře přiléhající oční víčka. Mírný výraz.

Uši :
Nasazeny pod linií očí, na zadní straně mozkovny, nikdy ne v její plné šíři. Musí dosahovat alespoň ke špičce nosu. Uši úzké, složené, svěšené a vtočené, na spodním okraji zakulacené, jemné a jemné osrstěné.

Krk :
Dlouhý, elegantní, dobře osvalený, kůže na krku volná, ale bez výraznějšího laloku.

Trup :
Krk, hřbet , záď a ocas tvoří harmonickou, ušlechtilou linii, Vyznačený kohoutek, nasazení krku volné a elegantní. Hřbet, pevný a rovný, bederní partie dobře osvalené, pružné. Záď delší, harmonicky navazující na linii hřbetu a mírně klesajíci. Hruď více hluboká než široká, dobře klenutá a dosahující nejméně k lokti. Protáhlý hrudní koš s mírně klenutými žebry. Břicho mírně vtažené dozadu, plné slabiny.

Ocas :
Nasazen v prodloužení zádě, středně dlouhý, směrem ke špičce se zužující, na konci mírně se ohýbající vzhůru,ušlechtilý. V klidu a při chůzi většinou svěšený a bez podstatného prohnutí, při pozornosti a v akci nesený nad hřbetní linií, ale nikdy překlopený nebo svinutý nad hřbetem. Dobře osrstěný, ale nikoliv kartáčovitého vzhledu.

Hrudní končetiny :
Mohutně osvalené, suché, nikdy nepůsobí těžce. Při pohledu zepředu rovnoběžné, při pohledu ze strany svisle postavené, středně silné kosti, rovné tlapky směřující dopředu. Lopatky dlouhé a šikmé, pevné spojené s hrudním košem. Rameno o něco delší než lopatka, šikmo postavené , těsně přiléhající k hrudi. Jemné osvalení. Lokty přirozeně přiléhající k hrudnímu koši. Rameno rovné, silné a suché. Zápěstí rovné, silné, suché. Předloktí relativně krátké, při pohledu zepředu ve svislé linii, při pohledu ze strany mírně zaúhlené. Přední tlapky zakulacené, prsty sevřené, polštářky drsné a tvrdé. Drápy silné, barevně ladící se srstí.

Pánevní končetiny :
Mohutně osvalené, ve vyrovnaném poměru k hrudním končetinám. Při pohledu zezadu svislé a rovnoběžné. Stehno dlouhé a šikmé, silné, ale ploše osvalené. Koleno není vybočené ven ani vbočené dovnitř. Bérec poměrně dlouhý, svaly a šlachy suché, pod kůží znatelně modelované. Nárt poměrně krátký, svislý a rovnoběžný. Paspárky se odstraňují. Tlapky pánevních končetin zakulacené, prsty sevřené, nášlapné polštářky drsné a tvrdé. Drápy silné, barevně ladící s barvou srsti.

Pohyb :
Plynulý, pravidelný, harmonický a prostorný, s dobrým posunem pánevních končetin. Rovnoběžné, přímé vedení končetin. Kohoutek se pohybuje klidně a pravidelně nahoru a dolů, hřbet zůstává rovný a hlava a krk se jen málo kývají ze strany na stranu.

Kůže :
Jemná, hebká, dobře přiléhající, u čtyřbarevných variet rozdílná .

a ) Bernský honič :
Černá pod černou srstí a mírné bíločerné mramorovaná pod srstí bílou.

b ) Jurský honič :
Černá pod černou srstí, světlejší pod pálením.

c ) Luzernský honič :
Černá pod černou srstí a světlá pod modře skvrnitou srstí.

d ) Švycký honič :
Tmavě šedá pod oranžovou srstí a bíločerně mramorovaná pod srstí bílou.

Srst :
Krátká, hladká, hustá, velmi jemná na hlavě a na uších .

Barva srsti

Bernský honič :
Bílá s černými skvrnami nebo s černým sedlem, bledě až intenzivně pálená nad očima, na lících, na vnitřní straně uší a okolo řitního otvoru, někdy lehce skvrnitá.

Jurský honič :
Tříslová s černým sedlem, nebo černá s pálením nad očima, na lících a v okolí řitního otvoru a na končetinách, někdy s malou bílou skvrnou na hrudi, tato skvrna může být prokvetlá .

Luzernský honič :
Modrá barva, která je tvořena spojením černých a bílých chlupů, velmi silné skvrnitá, s černou skvrnou nebo černým sedlem. Světlé až intenzivní pálení nad očima, na lících, na hrudi , v okolí řitního otvoru a na končetinách, černý plášť j e přípustný.

Švycký honič :
Bílý s oranžovými skvrnami nebo s oranžovým sedlem, někdy s několika oranžovými stříkanci, oranžový plášť je přípustný.

Výška v kohoutku :
49 - 59 cm u psů, 47 - 57 cm u fen